Velkopěstírna pro nadšenou zahradnici

Lodžie bytového domu v Plzni.

Dokončení technických prvků v březnu 2011, výsev a výsadba svépomocí v průběhu celého roku 2011.

Tato zakázka je skutečná „designérská lahůdka“. Požadavkem bylo maximální využití prostoru standardní lodžie bytového domu (plocha cca 1 x 4 m) pro pěstování vlastní zeleniny a bylinek. Zároveň ale bylo požadováno, aby lodžie sloužila i jako místo pro venkovní posezení ve dvou. Řešení mělo být flexibilní, umožňující snadnou manipulaci s nádobami, předpěstovávání sazenic a opakované výsevy a výsadby rostlin.

Návrh je založen na efektivním využití vertikální linie – na všechny stěny lodžie je instalována kovová mříž využívaná pro zpevnění betonu, na kterou jsou pomocí háčků a držáků zavěšovány truhlíky a další nádoby s rostlinami. Mříž zároveň slouží jako opora pro popínavé rostliny. Hlavním prvkem je velký dřevěný truhlík vyrobený na míru, kde je pěstována zelenina. V dalších větších nádobách na podlaze lodžie jsou pěstována zejména rajčata spolu s doprovodnými podpůrnými bylinkami.

Zajímavosti a tipy:

  • Závěsný systém z kovové mříže je opravdu flexibilní – truhlíky můžete dávat pod sebe přesně tak, jak potřebujete, resp. jak Vám to výška pěstovaných rostlin dovolí. Zavěsit sem můžete také třeba plechovky, nebo PET lahve, jejichž instalace je opravdu jednoduchá (omotáte je v místě zúžení drátkem a ten pak připevníte na mříž). Tyto nádoby se dobře uplatní např. při předpěstovávání sazeniček.
  • Stěny lodžií bývají od sluníčka v létě hodně horké. Aby nedocházelo k přehřívání zavěšených nádob, je nutné závěsný systém instalovat cca 5-10 cm ode zdi, aby za ním mohl proudit vzduch. To se dá vyřešit například tak, že mříž přiděláte na dřevěný rám z trámků požadované tloušťky.
Truhlík s výsadbou v červnu 2011 - roste tu cuketa, jahody a merlík všedobr, v závěsných truhlících pak papriky s pažitkou, bazalkou a afrikány
Pohled na lodžii před instalací technických prvků.
Pohled na lodžii po instalaci opěrné mříže a truhlíku.
Detail truhlíku.
Detail truhlíku.
Do otvorů ve dně truhlíku byly usazeny větve jako opory pro popínavé rostliny.
Na dno byla nasypána vrstva drenáže.
Truhlík byl naplněn směsí kompostu a zeminy.
Byla vysazena klanoprašká čínská - nenáročná mrazuvzdorná trvalka, jejíž plody a listy se hojně využívají v čínské medicíně pro podporu celkové vitality.
Povrch půdy v květníku byl postupně celý zamulčován - zakryt cca deseticentimetrovou vrstvou slámy.
Povrch půdy v květníku byl postupně celý zamulčován - zakryt cca deseticentimetrovou vrstvou slámy.
A je hotovo...
Klanopraška čínská zhruba tři týdny po výsadbě.
Papriky v truhlících s bylinkami před sklizní v srpnu 2011.
Papriky v truhlících s bylinkami před sklizní v srpnu 2011.
< zpět

Alena Lehmannová

Pod Záhorskem 29
301 00 Plzeň
+420 777 615 612
alena@prirodni-zahrady.cz

© 2011 Alena Lehmannová

© design Hanja.eu | webdesign Antstudio.cz