Broukoviště

Donutily vás okolnosti pokácet na zahradě z bezpečnostních důvodů starý strom? Přebývají vám na pozemku silnější větve, které zrovna nepotřebujete zužitkovat do vysokých záhonů nebo kompostu? Zkuste je využít pro tak zvané broukoviště - úkryt pro brouky a další hmyz, který vám na oplátku pomůže s udržením rovnováhy na zahradě.

Broukoviště může mít řadu podob. Může to být pečlivě uspořádaná skupinka do země zapuštěných klád a špalků, neforemná hromada dřeva, skulptura z masivního kmene anebo prostě jen ponechané torzo starého uschlého stromu. Záleží jen na vás, jak své broukoviště pojmete.

Hmyz více než estetiku ocení příjemné bydlení! Snažte se proto maximum dřeva ponechat s kůrou. Do některých kusů vyvrtejte i různě velké otvory. (Ty ocení hlavně včelky samotářky, které jsou důležité pro opylování rostlin, pokud na zahradě nechováte včely v úlech). A je-li to možné, umístěte broukoviště na slunném místě.

Důležité je myslet i na bezpečnost. Pokud se pustíte do opravdu velkého projektu z masivních klád, nezapomeňte je dostatečně upevnit (cca jednou třetinou by měly být zapuštěny do země či jinak vhodně zajištěny).

Malé zahradní broukoviště z kmene stromu, který bylo nutné pokácet.
Broukoviště - detail vyvrtaného otvoru.
Broukoviště z klád a hromady drobnějších větví v zimě.
< zpět

Alena Lehmannová

Pod Záhorskem 29
301 00 Plzeň
+420 777 615 612
alena@prirodni-zahrady.cz

© 2011 Alena Lehmannová

© design Hanja.eu | webdesign Antstudio.cz