Jak vybírat nádoby na pěstování zeleniny a bylinek

Už víte, v čem budete letos na balkoně pěstovat zeleninu a bylinky?

Nabízíme Vám pár užitečných tipů...

Na velikosti záleží

U nádob na pěstování spíše než na materiálu záleží na velikosti - důležité je rostlinám dopřát dostatek místa k růstu. Např. bylinkám obvykle stačí 1-1,5 litru substrátu, ale tyčkové rajče ocení 10 litrů i více. Kořenová zelenina zase potřebuje alespoň 30 cm hluboké nádoby, listové saláty velmi dobře porostou i v 15 cm substrátu.

Mít vodu pod kontrolou

Nádoby musí rostlinám umožnit brát si přesně tolik vláhy, kolik potřebují. Pro pěstování jsou proto ideální buď nádoby s otvory ve dně, které postavíte do misek, anebo samozavlažovací nádoby s ochranou proti přelití. Při pěstování v místech, kam prší, nepoužívejte na květníky obaly - keramické nebo plastové nádoby bez otvorů, do kterých se „schová“ květník s rostlinou. Při silném dešti nebo při přelití nemá přebytečná voda kam odtéct, rostliny stojí ve vodě a uhnívají.

Jak vypadá a funguje samozavlažovací nádoba?
Samozavlažovací truhlíky a květníky obvykle poznáte podle dvojitého dna. Ve spodní části nádoby je rezervoár na vodu, v horní pak prostor pro substrát na pěstování rostlin. Navzájem jsou části propojeny buď knoty, anebo kónickými výstupky, které se naplní substrátem. Vlhkost tak může procházet z rezervoáru ke kořenům rostlin. Kvalitní samozavlažovací nádoby jsou navíc vybaveny bezpečnostním přepadem, kterým v případě přeplnění rezervoáru může přebytečné voda odtékat, nejčastěji jde o otvor v boku nádoby nebo ve vrcholu kónických výstupků. Výhodou samozavlažovacích nádob je, že Vám ušetří práci při zalévání – rezervoár obvykle stačí naplnit jednou za několik dní.

Proč používat na dno nádob drenáž?
Při plnění květníků a truhlíků, které budou stát v miskách, dejte na dno nádoby vždy tak vysokou vrstvu drenáže (písku, štěrku, kamínků, keramzitu apod.), aby sahala až po okraj misky. Při naplnění misky, bude ve vodě ponořená jen drenáž a ne substrát, zabráníte tak přemokření kořenů pěstovaných rostlin.

Jaké rostliny jsou citlivé k přelití?
Hladinu vody sledujte pečlivě zejména u středomořských a suchomilných bylinek. Správnou péči poznáte i podle jejich vůně. Právě teplo a přiměřené sucho rozvíjí jejich aroma.

Recyklované nádoby

Na pěstování rostlin můžete použít nejrůznější vyřazené nádoby – hrnce, bedýnky, pytle, kyblíky, lahve, plechovky a podobně. Kelímky od jogurtu, smetany nebo obaly od vajíček výborně poslouží jako sadbovače pro předpěstování sazeniček. Vytvoříte si tak svoji zcela originální a jedinečnou zahrádku a navíc přispějete k ochraně životního prostředí. Místo nakupování nových věcí, upotřebíte to, co by jinak skončilo na skládce nebo ve spalovně. Recyklované nádoby šetří i Vaši peněženku a někdy za to, že si je odvezete, dostanete i zaplaceno. Jen opatrně s nádobami od toxických látek – barev, laků, olejů atd. Ty k pěstování zeleniny, ovoce a bylinek raději nikdy nepoužívejte. Bez ohledu na materiál, z kterého je nádoba, nezapomeňte zajistit vhodné odvedení přebytečné vody.

Na dno klasických truhlíků nezapomeňte dát drenáž.
Samozavlažovací truhlíky mají obvykle dvojité dno, které odděluje substrát s rostlinami od zásobníku s vodou.
Plastové nádoby se prodávají v pestrých barvách a různých velikostech. Některé modely se dají jako kapsy nasadit na zábradlí.
Při sklizni bylinek oceníte speciální nůžky s třemi břity, s kterými rychle nastřiháte lístky na malé pravidelné kousky.
Na pěstování se výborně hodí i nejrůznější vyřazené hrnce.
Anebo vany a umyvadla.
< zpět

Alena Lehmannová

Pod Záhorskem 29
301 00 Plzeň
+420 777 615 612
alena@prirodni-zahrady.cz

© 2011 Alena Lehmannová

© design Hanja.eu | webdesign Antstudio.cz