Krmítko pro ptáky z plastové láhve

K zahradě neodmyslitelně patří krmítko pro ptáky. Myslet na ptačí bříška v zimě, kdy je příroda pod sněhem, nebo vládnou dlouhodobé mrazy, je téměř povinností každého zahrádkáře.

Krmítko může mít nejrůznější podobu. Stačí zalistovat na internetu a naleznete nepřeberné množství fotografií a nápadů - od velmi jednoduchých misek až po komplikované zastřešené domečky. I materiálů na výrobu se nabízí celá řada.

Možná, že patříte k těm, kteří nejsou nadšenými kutily truhláři, nebo právě nemáte k dispozici vhodná prkýnka či jiný materiál. Právě pro Vás jsme připravili návod na jednoduché krmítko z plastové láhve. Plast není sice přírodní, jeho dočasné použití na zahradě ale omluví to, že zpracováváte "odpad", který by se jinak vyhodil. Další výhodou je jednoduchost výroby. Postup zvládne opravdu každý, a to za necelých 15 minut.

Jak na to?

  • Budete potřebovat plastovou láhev s víčkem (ideální je půllitrová nebo litrová), provázek a pevnou tyčku nebo klacík s průměrem cca 1 cm, zhruba 30 cm dlouhý (můžete použít např. i vyřazenou hůlku na čínu, jako jsme to udělali my).
  • Do plastové lahve vyřízněte cca 7 cm ode dna proti sobě dva větší oválné otvory. Okraje otvorů začistěte nůžkami, aby nebyly ostré.
  • Pod výřezy udělejte na každé straně menší kulatý otvor velký tak, aby jím šla protáhnout připravená tyčka.
  • Do víčka láhve propíchněte dvě dírky a provlečte jimi kousek provázku, který na spodní straně víčka pevně zavažte. Vznikne tak úchyt pro zavěšení krmítka.
  • Hotové krmítko naplňte krmením, ideální jsou semínka slunečnice, a zavěste na zahradě. Zvolte místo, které je přehledné, aby ptáci mohli včas uletět před případnými dravci (kočky apod.).
  • Krmení průběžně doplňujte a pozorujte ptačí návštěvníky. Vaši starost Vám určitě oplatí pomocí při likvidaci přemnoženého hmyzu.
Na krmítko budete potřebovat plastovou láhev, provázek a tyčku či klacík.
Do láhve vyřízněte proti sobě dva větší oválné otvory.
Do láhve vyřízněte proti sobě dva větší oválné otvory.
Pod výřezy udělejte menší kruhové otvory a protáhněte jimi připravenou tyčku.
Víčkem protáhněte provázek a zavažte ho. Vznikne tak závěs na krmítko.
A krmítko je hotové!
Hotové krmítko naplňte krmením, ideální jsou semínka slunečnice.
Hotové krmítko naplňte krmením, ideální jsou semínka slunečnice.
Na zahradě krmítko zavěste na přehledném místě, aby ptáci mohli včas uletět před případnými dravci.
< zpět

Alena Lehmannová

Pod Záhorskem 29
301 00 Plzeň
+420 777 615 612
alena@prirodni-zahrady.cz

© 2011 Alena Lehmannová

© design Hanja.eu | webdesign Antstudio.cz